Szukaj Strona Główna   Wszystkie felietony   Kontakt   Napisz Felieton   Regulamin
Kategorie
Codzienność (255)
Kultura (51)
Media (151)
Obyczaje (211)
Ona-On (79)
Polityka (211)
Społeczeństwo (320)
Sylwetki (40)
Inne (299)
Poczekalnia (1749)

Subskrypcja
Powiadamianie o nowych felietonach:


Reklama

Ostatnio komentowane
Abonament telewizyjny - za co? (03-09-2016 05:37)
Abonament telewizyjny - za co? (28-08-2016 04:47)
WOŁYŃ 72 ROCZNICA (28-08-2016 04:09)
Już Święta! (28-08-2016 04:05)
Komedia czy tragedia - lekarz nie zając, nie ucieknie (17-06-2016 08:02)

Zaloguj się
Login:
Hasło:
zarejestruj się

Perfumeria internetowa
Domzapachow.pl - perfumeria internetowa

Najpłodniejsi autorzy


Już Święta!
Już Święta!
Jak co roku, nadeszły niespodziewanie. Jednym z najlepszych aspektów świąt jest to, że zawsze zaskakują. Ledwo kończy się lato, a już człowiek wyjmuje portfel i płaci za choinkę. Nie ulega jednak wątpliwościom, że od czasów PRLu, święta uległy drastycznej ewolucji. W przerwie między rozwieszaniem bombek (choinkowych też), a kupowaniem prezentów, warto więc zatrzymać się na minutę, i zastanowić. Czym tak naprawdę są święta w grudniu 2008?

Nikogo nie zaskoczę mówiąc, że obecnie święta kreowane są głównie przez agencje reklamowe i biznes. Wiesz, że są święta, bo Coca-Cola nadjeżdża swoją czerwoną, znaną od lat, ciężarówką z wizerunkiem Mikołaja. W telewizji, po raz setny, puszczają „Kevina sam w domu", miasta świecą blaskiem setek choinek i lampek. A sklepy zalała już jedna wielka powódź koloru czerwonego. Wszakże idziemy w kierunku „zachodu".

Nie są to więc już święta lat 80-tych. W wielu domach zapomina się o tradycjach, takich jak wolne miejsce przy stole wigilijnym, czy sianko pod obrusem. Ludzie nie stoją już też godzinami w kolejce po karpia. A 12 potraw to tylko formalność. Ale ewolucja jest przecież naturalnym procesem, towarzyszącym ludzkości od lat! Mnie nie przeraża fakt braku wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Wszakże przez całe moje życie ani razu nikt tego miejsca nie zajął! To nie o to w świętach tak naprawdę chodzi.

Można oczywiście upierać się, że powinniśmy wrócić do genezy. Ascetycznego podejścia do narodzin Bożego Dziecięcia. Każdy, kto chociaż raz odwiedził dom rozpusty i hipokryzji, znany także jako "kościół", wie przecież, że Jezus narodził się w żłobie dla zwierząt. Nie przyjechała tam ciężarówka Coca-Coli, a jedyne światełko pochodziło od Gwiazdy Betlejemskiej. Czy obrać kierunek powrotu do ascezy? Hell no! Święta nie są reprodukcją tamtych wydarzeń. Nie powinny być!

Bo dla mnie święta to „Kevin" w telewizji, piosenka „Last Christmas" w każdym radiu, dziesiątki Mikołajów, i ogromna udekorowana choinka. Ponieważ jest to okres cudownych, pozytywnych emocji. Tak naprawdę Święta Bożego Narodzenia to pora na połączenie między ludźmi. Jak mówi tekst piosenki - to czas, by być miłym dla ludzi, których nie możemy znieść przez cały rok. Dla dorosłych jest to więc festiwal obłudy, ale w pozytywnym wydźwięku tego słowa.

No i dzieci. Przecież to o nie w świętach chodzi. To dla nich przede wszystkim kupuje się prezenty. To dla nich udajemy, że Święty Mikołaj istnieje i w nocy przyniesie im prezenty. Każdy z nas był dzieckiem. Każdy pamięta święta z dzieciństwa. A kiedy obecne dzieci dorosną, będą wspominać te Święta, jako cudowny, wręcz magiczny okres w ich życiu. Tak jak i my.

Możesz więc już spokojnie wrócić do świątecznej gonitwy po sklepach. Nie przejmuj się brakiem szczegółów. Nie myśl o 12 potrawach, ani sianku. Olej prostotę, czyli powrót do korzeni. Święta Bożego Narodzenia ewoluowały w stronę zachodu. Ale grudzień to nadal cudowny okres. Wszyscy ludzie są dla siebie mili. A dzieci dotykają magii! I to jest właśnie najpiękniejsze. Wesołych Świąt!

ALEA IACTA EST... - www.aie.bloog.pl
Andy Rutheford
Ocena: 4,67, ilość głosów: 3, ilość wyświetleń: 4050
Oceń ten felieton:

Poleć ten felieton znajomemu


Komentarze

Komentarze do: Już Święta!
tx0cIHX9
You have shed a ray of suinhsne into the forum. Thanks!
Em28UyVq
28-08-2016 04:05:30 PM

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz do: Już Święta!
Tytuł
Treść
Autor
Wpisz tekst z obrazka:

Copyright by felieton.pl 2004. InetMedia - pozycjonowanie stron www, Linki, Felietony
Felieton.pl poleca: Hotele w krakowie, Cityinfo